נתחיל בדברים הטובים. "יסתובב לו העולם הגדול" מאת קולום מק'קאן הוא ספר מהנה לקריאה, אפילו מהנה מאד. זהו רומן רב קולי שמתמקד בקורותיהן של מספר דמויות בניו יורק של שנות ה-70. נזיר אירי שגומל חסדים לזונות ואחיו שרק הגיע מאירלנד, הזונות, אימהות שכולות ממלחמת וייטנאם, צלם גרפיטי, שופט ועוד כמה.

ונעבור לדברים הפחות טובים. "יסתובב לו העולם הגדול" הוא אמנם ספר יפה, לפרקים יפה מאד, אבל בעוכריו עומדת בעיה אחת קטנה ומציקה – השוואה בלתי נמנעת למקור ההשראה שלו, "תת עולם", ספרו הנפלא של דון דלילו, העוקב אחר אמריקה במחצית השניה של המאה ה-20, כפי שהיא משתקפת במסע חיפושים אחר כדור בייסבול מפורסם.

ספרו של דלילו נפתח בתיאור משחק הבייסבול המפורסם שנערך בין הברוקלין דודג'רס לניו יורק ג'יאנטס ב-3 באוקטובר 1951, ומסע החיפושים אחר הכדור המנצח של המשחק הוא אחד החוטים השוזרים את הספר. לספרו של מק'קאן יש חוט שוזר אחר, או יותר נכון לומר כבל. זהו הכבל שעליו הלך הלוליין פיליפ פטי בין שני מגדלי התאומים ב-1974.

תיאור ההליכה המסוכנת פותח את הספר ונמשך עד לסופו, והיום שבו הלך פטי בין שני המגדלים ז"ל הוא היום שבו מתרחשים רוב אירועי הספר. הדמיון אינו רק ברוחב היריעה. הוא מתחיל בשימוש באירוע פתיחה שלכאורה אינו קשור למאורעות המתוארים כעדשה שתלווה את הספר כולו. כדור הבייסבול הוא הדימוי המלווה את "תת עולם", ופטי על החבל הוא הדימוי המלווה את "יסתובב לו העולם הגדול".

בעוד שאצל דלילו מדובר בכדור בייסבול שנעלם (ובעצם נמכר מבלי לדעת את ערכו תמורת 32 דולר), מק'קאן בוחר באירוע שמה שנותר ממנו הוא זיכרון. חייהן של הדמויות משתנים בעקבות ההליכה, אבל כמעט אף אחת מהן לא ראתה אותו בעצמה, אלא הושפעה ממי שראה או שמע תיאור של ההליכה, ואפילו המגדלים שביניהם הלך פטי כבר אינם קיימים.

הדמיון נמשך גם בבחירת הדמויות ובסצינות שההסבר היחיד לקיומן הוא "כמו דלילו", וזה חבל, כי כאמור, מק'קאן יודע לכתוב והיומרה לכתוב אפוס ניו יורקי נועזת ומרעננת. מק'קאן לא מתכחש למקור ההשראה שלו. דמותו של צלם חתימות הגרפיטי, למשל, נראית כמו מחווה ברורה לצייר הגרפיטי המופיע ב"תת עולם". אבל המחווה הזו גם מבליטה את מה שהוא לדעתי נקודת התורפה של הספר.

דלילו כותב על אמן הגרפיטי, ומק'קאן כותב על מי שמצלם את התוצאה. יש משהו נקי מדי, מתוכנן ומחושב מדי, כמעט יפה מדי, בכתיבה של מק'קאן, ובאופן שבו כל הקווים הסיפוריים מתחברים זה לזה מכוח ההליכה המקרית של פטי. כדור הבייסבול של דלילו מלווה אירועים ואילו ההליכה של פטי יוצרת אותם.

"יסתובב לו העולם הגדול" הוא ספר שמציע סיפור של גאולה דרך המגדלים החרבים. המוות והאובדן אינם סופיים, אלא יוצרים שינוי בעולם שבסופו גאולה, והזמן מחבר ומרפא. בדרך אנשים נפצעים נהרגים, אבל "הכל לטובה" כמו שנהוג לומר.

 

יסתובב לו העולם הגדול; קולום מק'קאן; מאנגלית: אמיר צוקרמן; עם עובד; 441 עמודים

הרשימה התפרסמה במדור הספרות של "טיים אאוט תל אביב" ב-17 באוקטובר 2013

נגישות